Pěstování azalek, rhododendronů a magnólií

Na krásu kvetoucích azalek, rhododendronů i magnólií si budeme muset téměř rok počkat. Vyzdobit si zahradu či jiné prostranství těmito rostlinami však můžeme již nyní. Povězme si základní informace pro každého, kdo se rozhodl rostlinu z této skupiny si pořídit, zasadit a touží se těšit její krásou.

Pěstování azalek, rhododendronů a magnólií

Azalky potřebují především dostatek vláhy a propustnou, kyselejší půdu (pH 4,5 – 5,8). Při výsadbě azalek smísíme rašelinu se zemí v poměru 1:1. Azalkám vyhovuje mulčování s přídavkem hrabanky nebo dubového listí. Ideální je polostín. Na zimu je lépe ochránit před vymrzáním mulčem a chvojím. Přejeme Vám mnoho radosti s tak nádhernými rostlinami, zářícími bohatou záplavou květů.

Domovinou rhododendronů jsou horské a podhorské lesy, proto tyto nádherné keře vyžadují kyselou půdu (pH 4,5-5,5), dostatečně propustnou a zároveň schopnou udržet vodu. Ideálním stanovištěm je polostinné místo v blízkosti stromů. Při výsadbě je vhodné kořenový bal namočit do vody a použít hrubší rašelinu nebo speciální substrát na rhododendrony. U těžších půd se doporučuje přidat piliny nebo hobliny pro vylehčení. Rhododendrony mají mělkou kořenovou soustavu, kořínky se rozrůstají do šířky a jsou velmi mělko pod povrchem půdy. Z toho důvodu zapomeňte na okopávání. Tím byste pěnišníku určitě neprospěli. Ideální je zamulčovat a nechat dostatečně velký prostor v okolí keře. Okolí kořenů udržujte neustále mírně vlhké. Rhododendron se Vám odmění kouzelnými květy v široké škále barev.

Impozantní magnólie vyžadují dobrou, živnou, hlinitou, prokypřenou, záhřevnou a hlubokou půdu. Daří se jim na slunci, v závětří, na chráněném stanovišti. Nesnáší mrazové kotliny, těžkou, jílovitou, ani vysychavou půdu. Ideální je sázet magnólii jako solitéru. Jednak vynikne její krása, jednak magnólie nesnese vedle sebe konkurenta. Stejně jako u rhododendronů, její kořenová soustava je mělká a rozrůstá se do šířky. Proto neokopáváme, nekypříme!!!! Kořeny ochráníme před vysycháním vrstvou mulče, lze použít mulčovací kůru. Při výsadbě dbáme na to, abychom rostlinu nezasadili příliš hluboko a aby půdní reakce byla slabě kyselá až neutrální. Je vhodné výsadbovou jámu vykopat prostornou a přidat třetinu kompostu nebo rašeliny. Na zimu zejména mladé rostliny chráníme vrstvou mulče a chvojí. Magnólie jsou velmi citlivé na namrzání v květu, proto v předjaří, je-li nepříznivá předpověď, použijeme netkanou textilii.

Lenka Širlová

archiv článků ...