Duben na zahradě

V dubnu, kdy kvetou narcisy a tulipány, se zahradní stromy zahalují do kabátů z nového zeleného listí. Stříháme okrasné dřeviny a poprvé v nové zahradní sezóně posečeme trávník, který zároveň provzdušníme. Chemicky ošetřujeme ovocné stromy a keře proti přezimujícím škůdcům a nastupujícím chorobám. Naplno se věnujeme vysévání, projednocování a vysazování různých druhů zeleniny.

OKRASNÁ ZAHRADA

Duben je charakteristický kvetením cibulovin, mezi které patří zejména tulipány, narcisy a hyacinty. Vedle nich začínají na zahradách kvést dvouletky (macešky a sedmikrásky) a trvalky (koniklec, tařice, kamzičník nebo plicník). Z okrasných dřevin, které se v tomto období bohatě olisťují, kvete zlatice (zlatý déšť), magnólie (šácholan soulangeův) nebo sakura (třešeň pilovitá).

více ...

Květen na zahradě

Květen, jak už sám název napovídá, je měsícem, ve kterém kvete doslova celá zahrada. Prim v tomto směru hrají ovocné stromy, které jsou v tomto období obaleny květy, kolem nichž čile poletují pilné včely. V květnu se naplno rozbíhá pravidelná péče o zahradní trávník a práce na venkovních zeleninových záhonech.

OKRASNÁ ZAHRADA

V květnu je okrasná zahrada plná květů. Pro tento měsíc jsou charakteristické květy šeříku, ozdobných jabloní, tavolníku, azalek, plaménků a srdcovek, jejichž květy jsou častou ozdobou venkovských zahrádek. Dalšími trvalkami, které kvetou v tomto období, jsou orlíčky, hořce, pochybky, ladoňky, konvalinky, sasanky, pryskyřníky nebo okrasné česneky. Usychající květy raně kvetoucích dřevin, mezi které patří například šeříky a sakury, je vhodné průběžně odstraňovat, aby květenstvími neprorůstaly nové výhony.

více ...

Červen na zahradě

Červen je měsícem, kdy se jaro střídá s létem, začínají velmi teplé dny a zahrada vyžaduje zavlažování. V červnu již obvykle dozrávají první třešně a jahody. V zeleninové zahradě sklízíme saláty, mrkve, ředkve, vodnici, pór nebo rané zelí. Přelom jara a léta je vhodným obdobím pro řízkování okrasných keřů.

Okrasným keřům pravidelně upravujeme jejich tvar. Častěji řežeme i čerstvě vysazené opadavé živé ploty, kterým tak vytvoříme podmínky k bohatému zahušťování. Pokud v živém plotu hnízdí ptáci, počkáme s prvním řezem na jejich vylétnutí. Na přelomu jara a léta je vhodné období k množení listnatých okrasných dřevin pomocí vrcholových řízků. Polodřevnaté konce letošních výhonů, které ustřihneme zhruba na 9 cm, namočíme do růstového stimulátoru a poté zapíchneme na zastíněné, ale teplé místo do půdy smíchané s pískem.

Trávník bychom měli v tomto období pravidelně sekat a kropit (za suchých dní). Na začátku měsíce zelený koberec přihnojíme a pomocí pesticidů likvidujeme dvouděložné plevely. Pokud si na zahradě nepěstujeme trávník, ale udržujeme ji jako přirozeně kvetoucí louku, v první polovině měsíce, kdy už je většina lučních rostlin po odkvětu, děláme první senoseč. Vhodnou alternativou k tradiční kose je v těchto případech bubnová sekačka, která si dokáže poradit se vzrostlou trávou a současně umožní rostlinám přirozeně vysemenit.

Další důležité práce:

více ...

Červenec na zahradě

V červenci, který se pyšní statutem nejteplejšího měsíce v roce a zároveň je to měsíc přívalových srážek a průtrží mračen, se můžeme těšit pohledem na bohatě kvetoucí zahrádku a lekníny v zahradním jezírku. Za péči, kterou jim musíme věnovat, se nám ovocné stromy a keře již v červenci odvděčí bohatou úrodou višní a dalších druhů drobného ovoce. V červenci, kdy máme poslední možnost sklidit jarní zeleninu, zaséváme její podzimní druhy.

V červenci se na své zahradě můžeme pokochat pohledem na kvetoucí ibišky, hortenzie, třezalky, kopretiny, levandule, kosatce, lekníny, muškáty, jiřiny, lilie nebo slunečnice.

Kvůli vysokým teplotám věnujeme zvýšenou pozornost květinové zálivce. Vydatně zavlažujeme především druhy vysazené na jaře, které je také vhodné přihnojovat. Zaléváme také skalku, protože ta obzvlášť trpí nedostatkem vody. Vydatně zavlažujeme samozřejmě i trávník a balkonové květiny. Truhlíky a ostatní nádoby na květiny velmi snadno vysychají, a proto je jim třeba dopřát dostatečné množství vláhy.

Zvláštní péči bychom měli věnovat růžím. Je pravý čas k jejich očkování a řízkování. Odstraňujeme také jejich odkvetlé květy. Velkokvětým růžím odstřihneme květ i s dvěma horními listy a mnohokvěté zkrátíme těsně pod květenstvím. Růže musíme v tomto období chránit proti černé skvrnitosti listů a padlí.

V červenci nastává pravý čas pro sklizeň většiny druhů drobného ovoce. Očešme také višně. Při jejich sklizni je nevhodné vytrhávat se stopkou i pupenové lůžko. Stopku proto odstřihneme nůžkami tak, aby větve zůstaly obrostlé. O zbytky stopek, které později samovolně vypadnou, se již nemusíme dále starat.

více ...

Srpen na zahradě

Srpen je měsícem, ve kterém nám na zahradě bohatě kvetou teplomilné druhy květin a také je opět čas ke stříhání dorostlých živých plotů. Kvůli vysokým odpoledním teplotám musíme věnovat zvláštní péči trávníku a kvůli občasným ranním mrazíkům ve druhé části měsíce zase letněným pokojovým květinám. V ovocné a zeleninové zahradě nyní nastává období sklizně. Není to však poslední letošní úroda, protože právě v srpnu je čas k výsadbě pozdní zeleniny na volné záhony.

OKRASNÁ ZAHRADA

V srpnu nám na záhonech stále ještě kvetou některé červencové květiny, jako jsou hortenzie, třezalky, vřesy, růže, lilie, begonie, chrpy a kopretiny. Zároveň nám také začínají kvést například sasanky, silenky, jiřiny, ocúny, bramboříky, astry, pryšce a netýkavky.

Zvláštní pozornost je nutné věnovat zahradnímu trávníku. Před sekáním bychom měli znát aktuální předpověď počasí. Očekávají-li se velká vedra, nastavíme sekačku trochu výše, protože slunce by mohlo spálit nízko posekaný trávník. Zelený koberec dostatečně zavlažujeme a přihnojujeme. Po skončení velmi teplého a suchého počasí, starý trávník vylepšíme, popřípadě založíme nový.

Během první poloviny srpna opět stříháme živé ploty z jehličnanů i listnáčů, aby mladé výhonky dozrály a nezničily je první mrazíky. Stříhání provádíme večer nebo ráno za chladnějšího počasí, aby slunce nespálilo čerstvě zastřižené konce.

více ...

Září na zahradě

Září je měsíc, ve kterém se léto pomalu přehoupává v podzim. Kvete stále méně rostlin, ale to nám vynahrazuje bohatá úroda ovoce a zeleniny. Část sklizně můžeme skladovat, moštovat či kompotovat, abychom se z ní mohli těšit i v zimních měsících. Volný čas nemusíme trávit jen v kuchyni u zavařování, ale ještě můžeme vysazovat některé druhy okrasných květin, ovoce i zeleniny.

V září nám zahradu ozdobí hvězdnice, rozchodníkovec, fyzostégie, hořce, ozdobná kapusta nebo tabák. Také stále ještě kvetou některé růže, plaménky, ibišky, hortenzie, mochna, tavolník nebo třezalka.

Zatímco na ovocné a zeleninové zahradě je září měsícem úrody a sklizně, pro okrasnou zahradu je to spíš období výsadby. Sázíme jehličnany a stálezelené dřeviny, které dáváme do země nejlépe s kořenovým balem, dále pak dvouletky, lilie, kosatce a na jaře kvetoucí cibuloviny, jako jsou například tulipány, ladoňky a talovíny. Nesázíme ale ještě narcisy, s těmi počkáme až na říjen.

V září očesáváme jabloně a hrušně. Při sklizni dáváme pozor, aby pád jednoho plodu nepoškodil jiné, protože jejich poškození by způsobilo hnilobu. Postupujeme směrem do středu a nahoru.

Právě nyní je pravý čas ke sklizni dvakrát plodících jahod a beztrnných ostružin. Ty už se později sbírat nemají, protože nejsou sladké a chutné, navíc jsou často plesnivé.

 

více ...

Říjen na zahradě

V říjnu, kdy se pomalu loučíme s většinou kvetoucích rostlin, zdobí zahrady pestrobarevné chryzantémy. Vedle toho si můžeme ponechat odkvetlé květy na ozdobných travách, které nám budou zahradu zkrášlovat i během zimy. Je pravý čas k sázení ovocných stromů, které bychom měli v případě potřeby chránit proti okusu divokou zvěří. Sklízíme dozrálé a vyséváme ozimé druhy zeleniny. Prázdné zeleninové záhony zryjeme a pohnojíme, abychom je připravili pro příští sezónu.

V říjnu zahradu zdobí především chryzantémy, které se pyšní bohatou škálou barev. Dále nás pak na zahradě potěší begonie, krásnoplodky a zajímavé plody mochyně.

Tento měsíc je obzvlášť vhodný pro výsadbu listnatých i jehličnatých okrasných dřevin. Je také pravý čas k zasazení listnatého živého plotu. Při vysazování udržujeme určitou vzdálenost mezi jednotlivými sazenicemi, které poté zkracujeme. Jehličnaté živé ploty bychom měli vysazovat až na jaře.

Měli bychom z půdy vykopat cibule a hlízy některých okrasných rostlin, jako jsou například begonie, mečíky, sprekélie, dosny nebo tygřice. Před tím než cibulky a hlízy uložíme, tak je necháme oschnout a očistíme.

Říjnové teploty začínají klesat pod nulu, proto bychom měli schovat choulostivé druhy rostlin (zvláště ty exotické) domů do tepla.

Říjen je v ovocné zahradě nejvíc znám jako měsíc sklizně zimních odrůd jablek a hrušek. Kvalitní a nepoškozené plody můžeme skladovat v bedýnkách či přepravkách (maximálně ve dvou vrstvách) v chladných a suchých podmínkách. Ostatní plody spotřebujeme co nejdříve.

Kromě toho je ale tento měsíc také obdobím výsadby. Vysazujeme angrešt, rybíz a samozřejmě i ovocné stromy. Ty lépe zakoření, když je před výsadbou namočíme na jeden nebo dva dny do vody. Do jam, které máme připravené již od září, nejprve zatlučeme kůly, které by měli končit pod prvními větvemi. Kůly, které by měly by být ke stromkům přivázané, by je měly chránit především před poškozením. Nemáme-li zahradu oplocenou, obalíme kmínky stromů pletivem, abychom je tím ochránili proti okusu divokou zvěří. V říjnu bychom měli ale také zvážit vykácení starých a nemocných stromů.

více ...

Listopad na zahradě

V listopadu se na zahradě loučíme s většinou okrasných květů, končí sklizeň a naplno se rozbíhají přípravy na zimní období. Listopad je zároveň měsícem, v němž je zahrada nejbohatším zdrojem nepotřebné zeleně, a je tak nejvhodnějším obdobím k přípravě kompostu. Před zimou můžeme ještě vysít mrkev, cibuli nebo petržel.

OKRASNÁ ZAHRADA

S květy se na zahradě v listopadu setkáváme už jen příležitostně, když vykvetou nejpozdnější chryzantémy, vřesy nebo pozdní šafrány. Vedle nich naši zahradu ozdobí barevné listy na stromech. Červenou nás nadchnou javory, jeřáby a třešně, žlutou pak lípy, habry a modříny.

Také v tomto měsíci bychom se měli věnovat růžím. Keřové růže bychom měli obrýt, ke kořenům přihrnout zeminu a přikrýt je chvojím. U stromkových růží nejprve stáhneme korunu, poté ji opatrně ohneme a zakryjeme chvojím, popřípadě zahrneme zeminou. Koruny starších rostlin, které bychom mohli ohnutím poškodit, zkrátíme a obalíme netkanou textilií. Pokud je příhodné počasí a půda není dosud zmrzlá, růže můžeme do poloviny měsíce ještě také vysazovat.

Záhony s trvalkami, nově vysazenými cibulovinami, hajními bylinami a dřevinami bychom měli chránit chvojím nebo listím proti zimním mrazům. Zakrývat můžeme na zimu také skalku, což ale není v našich zeměpisných podmínkách nutné.

OVOCNÁ ZAHRADA

V listopadu ještě sklízíme nejpozdnější druhy jabloní. Pokud jablka na stromech přepadl nečekaný mráz, počkáme, až během dne poleví, jablka otrháme a umístíme je na jeden nebo dva dny do sucha a chladu, aby oschly, a poté je uložíme do sklepa. Na zahradě můžeme také najít plody kdouloní.

Nemáme-li zahradu oplocenou, měli bychom chránit kmeny ovocných stromů proti okusu zvěří buď chemickými přípravky, nebo ochranným pletivem. Půdu kolem kořenů bychom měli obrýt a pohnojit. U stromů s nízkými kmínky postačí, když půdu prokypříme.

V listopadu je pravý čas k pohnojení stromů a keřů drobného ovoce. Nejvíce hnojiva bychom měli poskytnout angreštům a rybízům, o něco méně pak malinám a ostružinám. Dostatečně pohnojíme také jahodníky a révu vinnou. U všech stromků a keřů také odstraňujeme kořenové odnože, vydatně je zaléváme a k nově vysazeným přihrnujeme půdu.

 

 

více ...

Prosinec na zahradě

Ačkoliv v prosinci už nic nekvete a listí je opadané, zahrada je stále krásná, protože ji zdobí barevné plody stálezelených dřevin a suché květy ozdobných travin. V období, kdy už bývá zahrada pokryta sněhovou pokrývkou, se musíme postarat o okrasné dřeviny, aby je nepoškodil těžký sníh a stříháme rouby ovocných stromů, které uskladňujeme pro novou sezónu.

OKRASNÁ ZAHRADA

V zimním období zdobí zahrady suché květy okrasných travin, stálezelené dřeviny a jejich barevné plody. Na červené plody se můžeme těšit, máme-li na zahradě hlohy, dřišťály, cesmíny a samičí jedince tisů, na oranžové a žluté pak u rakytníku a hlohyně.

V prosinci bychom se měli dostatečně postarat o okrasné dřeviny. Jejich koruny bychom měli koruny stáhnout ještě před prvním sněhem, aby je později nepoškodilo větší množství bílé pokrývky. Proto je také vhodné sněhovou vrstvu setřásat ze stromů dolů. Pokud ještě nemrzne, listnaté i jehličnaté dřeviny stále ještě zaléváme. Jestliže máme na zahradě nově vysazené okrasné stromky a ty jsou umístěny na větrném místě, měli bychom je chránit zábranami proti větru.

Shrabujeme listí, které poté kompostujeme. Kompost rozmístíme kolem okrasných dřevin, které ještě před tím obryjeme. Na místech, kde na zahradě rostou vřesy, čerstvě vysazené cibuloviny a choulostivější trvalky, můžeme listí na záhonech ponechat. Listí poslouží rostlinám jako ochrana před zimou až do jara, kdy je shrabeme a zkompostujeme.

OVOCNÁ ZAHRADA

V prosinci se věnujeme stříhání roubů. Vhodné letorosty by měly být asi 30 cm dlouhé, naprosto zdravé a z vnější strany koruny stromu. Nejlepší je přechovávat je v chladnu a vlhku. Můžeme je například položit vedle stromu, přikrýt je listím a sněhem a na jaře, až půda trochu povolí, je zapíchnout do země. Takto rouby nezačnou rašit a vydrží nám až do července.

Ze stromů odstraňujeme suché listy, které mohou sloužit jako úkryt pro škůdce, a scvrklé plody, které mohou být zdrojem moniliózy. Stromy starší než deset let, prořezáváme.

ZELENINOVÁ ZAHRADA

Na zeleninových záhonech v prosinci ještě zůstaly ozimé druhy zeleniny. Stále můžeme získávat natě z pažitky, naťové petržele, zimní cibule sečky, listy celeru, kadeřávku a pastináku. Do truhlíků můžeme vysévat řeřichu, kopr, kerblík, hrášek, sóju, hořčici nebo čočku.

více ...

Leden na zahradě

V lednu, kdy bývá zahrada často pokryta sněhovou pokrývkou, je vhodné období pro přípravy na novou zahradní sezónu. V tomto měsíci bychom měli odstranit ovocným stromům druhotnou kůru, neboli borku, pod kterou se mohou ukrývat kokony škůdců a výtrusy hub. Abychom v zimě náš organismus uchránili před nachlazením a virózami, můžeme si vypěstovat obilné klíčky, které jsou bohaté na vitaminy a vlákninu.

OKRASNÁ ZAHRADA

V lednu naši zahradu zdobí především stálezelené listnáče a jehličnaté stromy, které zpestřují okolí domu především svými rozmanitými tvary.

Měli bychom vysévat semena některých trvalek do venkovních truhlíků, aby mohli přes zimu projít mrazem, což potřebují k vyklíčení. Některé trvalky mohou mít přes zimu v našich klimatických podmínkách problémy s vlhkem, které přinášejí především časté oblevy v teplejších oblastech. Proto bychom se měli postarat o to, aby se v jejich blízkosti voda nezadržovala.

V případě bohaté sněhové nadílky by se nám mohly polámat větve ozdobných jehličnanů. Proto bychom z nich měli sníh pravidelně oklepávat, nebo koruny předem svázat. Skalničky jsou na sněhovou pokrývku, která je chrání před sluncem, ze svých přirozených stanovišť zvyklé. Pokud obdobné podmínky nemají i na našich zahradách, měli bychom rostlinky přikrýt chvojím. Sníh odklizený ze zahradních chodníčků, popřípadě trávníku můžeme přendávat ke kořenům stromů, kde poslouží jako závlaha. Pokud máme naopak sněhu nedostatek, zaléváme ozdobné stromy a keře.

 

více ...

Březen na zahradě

V březnu již na zahradě dýchá jaro, které s sebou přináší především pestrobarevné květy jarních druhů cibulnatých a hlíznatých květin. V průběhu března můžeme začít s vysazováním okrasných stromů a zakládáním živého plotu. Ovocné stromy po zimě kontrolujeme, seřezáváme a roubujeme. Musíme je také začít chránit proti škůdcům, kteří se s jarem rovněž probouzejí. V březnu začínáme na záhonech vysévat zeleninu.

OKRASNÁ ZAHRADA

V březnu na zahradě rozkvetou nejenom jarní druhy cibulnatých a hlíznatých květin, ale také okrasné dřeviny. Vedle sněženek, krokusů, bledulí, hlaváčků, kosatců, violek, prvosenek a lomikámenů se tak můžeme těšit například na květy vrby jívy, mandloní, nebo dřínu.

V tomto období již můžeme odstranit ochranu, kterou jsme poskytli rostlinám proti chladu v zimních měsících. Ze záhonů s trvalkami odstraňujeme chvojí, popř. listí a pohnojíme je kompostem. Od chvojí a země oprostíme také růže. Stromkové růže přivážeme k tyčkám, které jim zajistí potřebnou oporu. Rozvážeme naopak jehličnany, které byly přes zimu spoutané proti poškození těžkým sněhem. Rostliny, které mrazy povytáhly ze země, zatlačíme zpět do půdy.

 

více ...

Duben na zahradě

V dubnu, kdy kvetou narcisy a tulipány, se zahradní stromy zahalují do kabátů z nového zeleného listí. Stříháme okrasné dřeviny a poprvé v nové zahradní sezóně posečeme trávník, který zároveň provzdušníme. Chemicky ošetřujeme ovocné stromy a keře proti přezimujícím škůdcům a nastupujícím chorobám. Naplno se věnujeme vysévání, projednocování a vysazování různých druhů zeleniny.

OKRASNÁ ZAHRADA

Duben je charakteristický kvetením cibulovin, mezi které patří zejména tulipány, narcisy a hyacinty. Vedle nich začínají na zahradách kvést dvouletky (macešky a sedmikrásky) a trvalky (koniklec, tařice, kamzičník nebo plicník). Z okrasných dřevin, které se v tomto období bohatě olisťují, kvete zlatice (zlatý déšť), magnólie (šácholan soulangeův) nebo sakura (třešeň pilovitá).

více ...